Veslanje kao odlična kardio opcija
Postoji više razloga zašto veslanje neprestano dobija na popularnosti kao kardio opcija
Veslanju stalno raste popularnost već više od jedne decenije. Trener i edukativni menadžer u Life Fitness-u, Leigh Wierichs, izneo je par razloga zbog čega treba da se okrenemo ovom tipu vežbanja i treninga.
Savršena kombinacija: Low-impact treninga i visokog kalorijskog utroška
Veslanje je trening sa malim uticajem (Low-impact trening) pogodan za vežbače svih nivoa sposobnosti, pa čak i za ljude sa nekim povredama ili koji se vraćaju redovnim treninzima. Ali, aktivnost poput veslanja ima vrlo visoku potrošnju kalorija. Kalorijska potrošnja kod veslanja može biti između 400 do 500 kalorija na sat (u zavisnosti od intenziteta, pojedinca itd.), Što je nešto manje od trčanja, sa ograničenim uticajem na zglobove. Veslanje ima znatno veću potrošnju kalorija u odnosu na druge aktivnosti sa malim uticajem, poput hodanja. Dakle, za one koji žele da maksimiziraju sagorevanje kalorija, dok minimiziraju stres u zglobovima, veslanje je odličan dodatak rutini vežbanja.
Izuzetna raznovrsnost
Sprave za veslanje pružaju izuzetno raznovrstan trening. Mogu se koristiti za intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) ili trening izdržljivosti. Poboljšava aerobnu kondiciju i veoma je korisna za rad srca, pluća i ukupnom zdravlju. Zahvaljujući radu nogu i otporu vesla, gradi snagu i izdržljivost u donjem delu tela. Heat Rower pruža dodatnu prednost u preciznom podešavanju otpora. Ovo omogućava korisnicima da trening prilagode nižoj fizičkoj snazi, izdržljivosti ili fokusiranju na aerobnu sposobnost. Pažljivo podešavanje otpora takođe znači da korisnik ima precizniju kontrolu nad intenzitetom treninga bez obzira da li radi aerobni trening izdržljivosti ili intervalni trening.
Trening za celo telo
Veslanje koristi oko 85% mišića u telu. Dok su drugi kardio modaliteti poput trčanja, hodanja ili vožnje biciklom usredsređeni samo na donji deo tela, veslanje zaista pruža trening za celo telo. U veslačkom pokretu vežbači koriste oko 60% donjeg dela tela, 30% trupa i 10% gornjeg dela tela. Dakle, korisnik uključuje svaki deo tela i može da menja intenzitet i vrstu treninga kontrolišući otpor i ritam (udarce u minuti). Veslanje je zaista hibrid aerobnog treninga i treninga mišićne izdržljivosti celog tela. Vežbači mogu da osete da veslanje oponaša osećaj mrtvog dizanja i pritiska nogu. Pokret aktivira zadnji deo tela, uključujući gluteus, što je mnogim vežbačima potrebno zbog slabljenja tog dela (naročito gluteusa i tetiva) koji dolazi od dugotrajnog sedenja.
Veslanje poboljšava držanje tela
Uz pravilnu formu, veslanje pomaže u jačanju torzoa i zadnjeg dela tela i poboljšava njegovo držanje. Tehnika je komponenta od ključne važnosti. Veoma je bitno da torzo (core) ostane angažovan tokom pokreta kao i da se pravilno drži telo i kičmeni stub tokom čitavog vežbanja.
Veslanje ima više od nekoliko prednosti za vežbače svih fizičkih nivoa. Ali pre nego što ga dodaju u redovnu rutinu, vežbači moraju da razumeju osnove tehnike.
Neke od naših sprava za veslanje možete pronaći na linku ispod: